Wynajem mieszkania zobowiązuję nas do płacenia podatku dochodowego. Obecnie dla osób prywatnych, które wynajmują mieszkania sposobem rozliczeń jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Podatki od wynajmu

Wynajem mieszkania – jak rozliczyć podatek?

Do końca 2021 r. osobą będąca właścicielem mieszkania miał do wyboru dwie opcje. Pierwsza opierała się na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Natomiast drugą opcją był podatek ryczałtowych (od przychodów ewidencjonowanych). Z wejściem w rok 2023 (01.01.2023) każdy właściciel, będący podatnikiem indywidualnych musi rozliczać się zgodnie z podatkiem ryczałtowym, czyli od przychodów ewidencjonowanych.

Podatek ryczałtowy i jego główne zasady.

Podczas rozliczenia podatku musimy pamiętać, że rozliczamy tylko i wyłącznie należność, które otrzymujemy od najemcy. Dlatego należy pamiętać, że czynsz najmu, który przekazujemy administratorowi nie powinien być w to ujęty. Tak samo nie powinniśmy tutaj liczyć pieniędzy, które pobieramy na pokrycie mediów (prąd, gaz, woda, ścieki, śmieci). Po krótce można to opisać w prosty sposób. Kiedy otrzymujemy od najemcy 2000 zł na miesiąc. W tym płacimy czynsz administratorowi w wysokości 800, do tego dochodzi gaz 100 złotych, woda 100 złotych, ścieki 100 złotych, śmieci 100 złotych. Powinniśmy policzyć 2000-800-100-100-100-100=800 złotych. Powinniśmy do rozliczenia za ten konkretny miesiąc dać 800 złotych. 

Sposób płatności ryczałtu za wynajem płatności

Obecnie nie ma żadnego obowiązku abyśmy podawali w urzędzie skarbowym o tym, że wynajmujemy komuś mieszkanie i będziemy odprowadzać od tego podatek ryczałtowy. Wystarczy, że nasza zaliczka będzie oznaczony „PPE”. Ta informację będzie kluczowa dla urzędników, gdyż oznacza, że otrzymujemy pieniądze z wynajmu. W związku z tym nie musimy szukać specjalnych wniosków, dokumentów zgłaszający żeby przekazać urzędowi informację, że wynajmujemy komuś mieszkanie. 

Podatek ryczałtowy – progi od przychodów osiąganych od wynajmu mieszkania. 

8,5 % dla kwot uzyskiwanych do 100 tysięcy złotych. 12,5% dla nadwyżek ponad 100 tysięcy złotych. Aktualnie nie istnieję kwota wolna od podatku. Musimy zapłacić podatek od każdej kwoty, która wzbogaciła nasze konto. Również jeśli będziemy chcieli wrzucić w to wyposażenie, ubezpieczenie, remont, instalacje. Niestety nie można. 

Jak wygląda rozliczenie PIT od wynajmu mieszkania(2022 rok)

Do rozliczenie PIT za rok 2022 należy skorzystać z druku PIT 36 lub PIT 28.

PIT 28 służy do podatku ryczałtowego, natomiast PIT 36 jest wykorzystywany dla  rozliczenia na zasadach ogólnych (według skali podatkowej).

Wynajem mieszkania – termin rozliczenia podatku

Od 2023 roku zmienił się termin złożenia PIT 28. Obecnie terminem obligującym nas do rozliczenie jest 30 kwiecień. Trzeba jednak pamiętać, że osoba wynajmująca mieszkanie na bieżąco musi rozliczać zaliczki na podatek dochodowy dla osób fizycznych. Termin składania PIT 36 jest wszystkim doskonale zmiany i jest nim również 30 kwiecień. 

Jak dokonać opłaty za podatek od wynajmu mieszkania?

Opłatę za podatek dokonuję się za pomocą przelewu bankowego. Musimy użyć do tego prawidłowego szablonu zobowiązania podatkowego:

PIT 36- roczny podatek dochodowy, również związany z wynajmem mieszkania

PIT 28 – formularz 28 podatek ryczałtowy

PIT 5 – od obecnego roku nie jest już wykorzystywany. Był to formularz, który odnosił się do opłaty za dany miesiąc.

PPE jest to formularz wykorzystywany do wykonywania przelewów za wpłaty zaliczek kwartalnych/miesięcznych na podatek ryczałtowy.

Konsekwencje nie regulowania podatku za wynajem mieszkania

Aktualnie bardzo dużo właścicieli nie opłaca podatku łudząc się, że skarbówka o tym się nie dowie. Niestety jest to bardzo złudne ze względu, że „serdecznych” sąsiadów albo kłótni z lokatorami czasami nie unikniemy. Trzeba pamiętać, że kłamstwa podatkowe mogą mieć bardzo duże konsekwencje. Również wysokość kary za przestępstwo skarbowe może być dla wynajmującego kwotą odczuwalną. Obecnie to minimalne wynagrodzenie pomnożone przez 5! Dlatego może wynieść nawet 17 tysięcy złotych. Można wyróżnić 3 rodzaje kary, którymi może nas Państwo obciążyć:

Mandat karny – maksymalna kara może wynieść około 17 tysięcy złotych,

Wyrok nakazowy – maksymalna kara może wynieść około 36 tysięcy złoty, 

Grzywna – może wynieść nawet 70 tysięcy złotych

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.